Waiting for indexing
Volvo V50 2.5 T5 220Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
220Hp
Modified
260Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
380Nm
Difference
60Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Volvo V50 2.5 T5 220Hp
| Brand: | Volvo |
| Model: | V50 |
| Generation: | 2004 - 2007 |
| Engine: | 2.5 T5 220Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 220Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 260Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 380Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | B5244S5 |
| Displacement: | 2435 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME9 |
| Tools: | Alientech KTAG - Dimsport New Trasdata- EVC BDM - FGtech- MPPS- |