Waiting for indexing
Volvo V50 2.4 D5 180Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
180Hp
Modified
215Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
450Nm
Difference
50Nm
Mod Power
19%
Mod Torque
12%
Fuel Saving
10%
Volvo V50 2.4 D5 180Hp
| Brand: | Volvo |
| Model: | V50 |
| Generation: | 2004 - 2007 |
| Engine: | 2.4 D5 180Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 180Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 215Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 450Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 19% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | D5244T13 |
| Displacement: | 2401 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 93,2 mm |
| Compression Ratio: | 17.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C31 |
| Tools: | Alientech KTAG - CMD OBD - |
| Protocols: | Obd |