Waiting for indexing
Volvo V50 1.6D 109Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
109Hp
Modified
140Hp
Difference
31Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
300Nm
Difference
60Nm
Mod Power
28%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Volvo V50 1.6D 109Hp
| Brand: | Volvo |
| Model: | V50 |
| Generation: | 2004 - 2007 |
| Engine: | 1.6D 109Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 109Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 31Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 28% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | D4164T |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 18.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C34 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- EVC BDM - FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |