Waiting for indexing
Volvo V40 Cross Country 2.0 T5 213Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
213Hp
Modified
235Hp
Difference
22Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
350Nm
Difference
50Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
Volvo V40 Cross Country 2.0 T5 213Hp
| Brand: | Volvo |
| Model: | V40 Cross Country |
| Generation: | 2013 -> |
| Engine: | 2.0 T5 213Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 213Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 235Hp |
| Power difference: | 22Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | B5204T9 |
| Displacement: | 1969 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 93,2 mm |
| Compression Ratio: | 10.80 : 1 |
| Ecu Model: | Denso MB279700 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD CMD Bench - |