Waiting for indexing
Volvo V40 Cross Country 2.0 D4 190Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
190Hp
Modified
230Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
230Nm
Modified
470Nm
Difference
240Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
104%
Fuel Saving
10%
Volvo V40 Cross Country 2.0 D4 190Hp
| Brand: | Volvo |
| Model: | V40 Cross Country |
| Generation: | 2013 -> |
| Engine: | 2.0 D4 190Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 190Hp |
| Original torque: | 230Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 230Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 470Nm |
| Torque difference: | 240Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 104% |
Data sheet
| Engine Code: | D5244T21 |
| Displacement: | 1969 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 93,2 mm |
| Compression Ratio: | 15.80 : 1 |