Waiting for indexing
Volvo V40 1.9D 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
145Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
265Nm
Modified
320Nm
Difference
55Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Volvo V40 1.9D 115Hp
| Brand: | Volvo |
| Model: | V40 |
| Generation: | 1998 - 2004 |
| Engine: | 1.9D 115Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 265Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 55Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | D4192T3 |
| Displacement: | 1870 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 19.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C2 |
| Tools: | MPPS- |
| Protocols: | Obd |