Waiting for indexing
Volkswagen Touareg 3.0 V6 TSI 340Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
340Hp
Modified
390Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
500Nm
Modified
600Nm
Difference
100Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Touareg 3.0 V6 TSI 340Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Touareg |
| Generation: | 2018 -> |
| Engine: | 3.0 V6 TSI 340Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 340Hp |
| Original torque: | 500Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 390Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 600Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | CZSE |
| Displacement: | 2995 CC |
| Bore & Stroke: | 84,5 X 89,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MG1CS002 |
| Tools: | Autotuner Bench - |