Waiting for indexing
Volkswagen Touareg 5.0 TDI V10 R50 - 350Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
350Hp
Modified
400Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
850Nm
Modified
970Nm
Difference
120Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
14%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Touareg 5.0 TDI V10 R50 - 350Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Touareg |
| Generation: | 2007 - 2010 |
| Engine: | 5.0 TDI V10 R50 - 350Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 350Hp |
| Original torque: | 850Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 400Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 970Nm |
| Torque difference: | 120Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | BWF |
| Displacement: | 4921 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 18.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16U2.1 M&S |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- |
| Protocols: | Obd |