Waiting for indexing
Volkswagen Touareg 3.0 TDI 225Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
225Hp
Modified
280Hp
Difference
55Hp
Torque
Original
500Nm
Modified
575Nm
Difference
75Nm
Mod Power
24%
Mod Torque
15%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Touareg 3.0 TDI 225Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Touareg |
| Generation: | 2002 - 2007 |
| Engine: | 3.0 TDI 225Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 225Hp |
| Original torque: | 500Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 280Hp |
| Power difference: | 55Hp |
| Mod torque: | 575Nm |
| Torque difference: | 75Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 24% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | BKS |
| Displacement: | 2967 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 91,4 mm |
| Compression Ratio: | 17.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16CP34 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- EVC BDM - FGtech- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |
| Protocols: | Obd |