Waiting for indexing
Volkswagen Touareg 2.5 TDI 174Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
174Hp
Modified
204Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
480Nm
Difference
80Nm
Mod Power
17%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Touareg 2.5 TDI 174Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Touareg |
| Generation: | 2002 - 2007 |
| Engine: | 2.5 TDI 174Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 174Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 204Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 480Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 17% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | BAC |
| Displacement: | 2461 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 18.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16U / Bosch EDC16U34 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |
| Protocols: | Obd |