Waiting for indexing
Volkswagen Passat 4.0 W8 275Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
275Hp
Modified
295Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
370Nm
Modified
395Nm
Difference
25Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
6%
Volkswagen Passat 4.0 W8 275Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Passat |
| Generation: | B5 - 1996 - 2005 |
| Engine: | 4.0 W8 275Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 275Hp |
| Original torque: | 370Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 295Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 395Nm |
| Torque difference: | 25Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Engine Code: | BDN |
| Displacement: | 3999 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,2 mm |
| Compression Ratio: | 10.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.5.5 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - |