Waiting for indexing
Volkswagen Passat 2.3 V5 170Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
170Hp
Modified
185Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
220Nm
Modified
240Nm
Difference
20Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
9%
Volkswagen Passat 2.3 V5 170Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Passat |
| Generation: | B5 - 1996 - 2005 |
| Engine: | 2.3 V5 170Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 170Hp |
| Original torque: | 220Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 185Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 240Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | AZX |
| Displacement: | 2327 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 90,3 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.5.5 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - |
| Protocols: | Obd - Bootmode - |