Waiting for indexing
Volkswagen Passat 2.0i 20v 130Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
130Hp
Modified
140Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
195Nm
Modified
215Nm
Difference
20Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
10%
Volkswagen Passat 2.0i 20v 130Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Passat |
| Generation: | B5 - 1996 - 2005 |
| Engine: | 2.0i 20v 130Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 130Hp |
| Original torque: | 195Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 215Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | ALT |
| Displacement: | 1984 CC |
| Bore & Stroke: | 82,5 X 92,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.5.5 |