Waiting for indexing
Volkswagen Passat 2.0 TDI 136Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
136Hp
Modified
170Hp
Difference
34Hp
Torque
Original
335Nm
Modified
390Nm
Difference
55Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Passat 2.0 TDI 136Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Passat |
| Generation: | B5 - 1996 - 2005 |
| Engine: | 2.0 TDI 136Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 136Hp |
| Original torque: | 335Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 170Hp |
| Power difference: | 34Hp |
| Mod torque: | 390Nm |
| Torque difference: | 55Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | BGW |
| Displacement: | 1968 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 18.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16U31 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport New Trasdata- MPPS- |
| Protocols: | Obd |