Waiting for indexing
Volkswagen Jetta 1.4 TSI - 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
190Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
320Nm
Difference
70Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
28%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Jetta 1.4 TSI - 150Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Jetta |
| Generation: | 2019 -> |
| Engine: | 1.4 TSI - 150Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Displacement: | 1395 CC |
| Bore & Stroke: | 74,5 X 80,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Tools: | Magic Motorsport Bench / Flex - |