Waiting for indexing
Volkswagen Caddy 2.0 TDI CR 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
180Hp
Difference
70Hp
Torque
Original
280Nm
Modified
375Nm
Difference
95Nm
Mod Power
63%
Mod Torque
33%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Caddy 2.0 TDI CR 110Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Caddy |
| Generation: | Mk5 - 2015 - 2016 |
| Engine: | 2.0 TDI CR 110Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 280Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 70Hp |
| Mod torque: | 375Nm |
| Torque difference: | 95Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 63% |
| Mod Torque: | 33% |
Data sheet
| Engine Code: | CFHF |
| Displacement: | 1968 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C46 |
| Tools: | CMD OBD - Dimsport Genius- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |