Waiting for indexing
Volkswagen Caddy 1.2 TSI 84Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
84Hp
Modified
130Hp
Difference
46Hp
Torque
Original
160Nm
Modified
215Nm
Difference
55Nm
Mod Power
54%
Mod Torque
34%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Caddy 1.2 TSI 84Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Caddy |
| Generation: | Mk5 - 2015 - 2016 |
| Engine: | 1.2 TSI 84Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 84Hp |
| Original torque: | 160Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 46Hp |
| Mod torque: | 215Nm |
| Torque difference: | 55Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 54% |
| Mod Torque: | 34% |
Data sheet
| Engine Code: | CYV |
| Displacement: | 1197 CC |
| Bore & Stroke: | 71,0 X 75,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.5.25 |