Waiting for indexing
Volkswagen Caddy 2.0 TDI CR 170Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
170Hp
Modified
205Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
430Nm
Difference
80Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
22%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Caddy 2.0 TDI CR 170Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Caddy |
| Generation: | Mk4 - 2010 - 2015 |
| Engine: | 2.0 TDI CR 170Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 170Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 205Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 430Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 22% |
Data sheet
| Engine Code: | CFJA |
| Displacement: | 1968 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C46 |
| Tools: | Alientech KTAG - CMD OBD - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |