Waiting for indexing
Volkswagen Caddy 2.0 TDI CR 140Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
140Hp
Modified
180Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
400Nm
Difference
80Nm
Mod Power
28%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Caddy 2.0 TDI CR 140Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Caddy |
| Generation: | Mk4 - 2010 - 2015 |
| Engine: | 2.0 TDI CR 140Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 140Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 28% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | BMM |
| Displacement: | 1968 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C46 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner OBD - CMD CMD Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |