Waiting for indexing
Volkswagen Caddy 2.0 TDI CR 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
180Hp
Difference
70Hp
Torque
Original
280Nm
Modified
400Nm
Difference
120Nm
Mod Power
63%
Mod Torque
42%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Caddy 2.0 TDI CR 110Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Caddy |
| Generation: | Mk4 - 2010 - 2015 |
| Engine: | 2.0 TDI CR 110Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 280Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 70Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 120Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 63% |
| Mod Torque: | 42% |
Data sheet
| Engine Code: | CFHF |
| Displacement: | 1968 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C42 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |