Waiting for indexing
Toyota LandCruiser Prado 2.8 D-4D 201Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
201Hp
Modified
240Hp
Difference
39Hp
Torque
Original
500Nm
Modified
600Nm
Difference
100Nm
RPM
Power
Torque
Mod Power
19%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
5%
Toyota LandCruiser Prado 2.8 D-4D 201Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | LandCruiser Prado |
| Generation: | 150 |
| Engine: | 2.8 D-4D 201Hp |
| Fuel: | Diesel |
| Original power: | 201Hp |
| Original torque: | 500Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 240Hp |
| Power difference: | 39Hp |
| Mod torque: | 600Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 19% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | 1GD-FTV |
| Displacement: | 2755 CC |
| Bore & Stroke: | 92,0 X 103,6 mm |
| Compression Ratio: | 15.60 : 1 |
| Ecu Model: | Denso 899XX |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Bitbox- PCMFlash -Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |