Waiting for indexing
Toyota LandCruiser Prado 3.0 D-4D 190Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
190Hp
Modified
225Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
420Nm
Modified
490Nm
Difference
70Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
Toyota LandCruiser Prado 3.0 D-4D 190Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | LandCruiser Prado |
| Generation: | 150 |
| Engine: | 3.0 D-4D 190Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 190Hp |
| Original torque: | 420Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 225Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 490Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | 1KD-FTV |
| Displacement: | 2982 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 103,0 mm |
| Compression Ratio: | 15.00 : 1 |
| Ecu Model: | Denso 275922-022 (CAN) |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Bitbox- CMD OBD - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |