Waiting for indexing
Toyota LandCruiser Prado 2.8 D-4D 177Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
177Hp
Modified
220Hp
Difference
43Hp
Torque
Original
450Nm
Modified
540Nm
Difference
90Nm
Mod Power
24%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Toyota LandCruiser Prado 2.8 D-4D 177Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | LandCruiser Prado |
| Generation: | 150 |
| Engine: | 2.8 D-4D 177Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 177Hp |
| Original torque: | 450Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 220Hp |
| Power difference: | 43Hp |
| Mod torque: | 540Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 24% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | 1GD-FTV |
| Displacement: | 2755 CC |
| Bore & Stroke: | 92,0 X 103,6 mm |
| Compression Ratio: | 15.60 : 1 |
| Ecu Model: | Denso 899XX |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Bitbox- Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |