Waiting for indexing
Toyota LandCruiser Prado 3.0 D-4D 190Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
190Hp
Modified
230Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
420Nm
Modified
485Nm
Difference
65Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
15%
Fuel Saving
10%
Toyota LandCruiser Prado 3.0 D-4D 190Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | LandCruiser Prado |
| Generation: | 150 |
| Engine: | 3.0 D-4D 190Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 190Hp |
| Original torque: | 420Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 230Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 485Nm |
| Torque difference: | 65Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | 1KD-FTV |
| Displacement: | 2982 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 103,0 mm |
| Compression Ratio: | 15.00 : 1 |
| Ecu Model: | Denso 275922-022 (CAN) |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Dimsport Genius- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |