Waiting for indexing
Toyota LandCruiser 200 4.7 V8 288Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
288Hp
Modified
314Hp
Difference
26Hp
Torque
Original
445Nm
Modified
486Nm
Difference
41Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
9%
Fuel Saving
5%
Toyota LandCruiser 200 4.7 V8 288Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | LandCruiser |
| Generation: | 200 |
| Engine: | 4.7 V8 288Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 288Hp |
| Original torque: | 445Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 314Hp |
| Power difference: | 26Hp |
| Mod torque: | 486Nm |
| Torque difference: | 41Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | 2UZ-FE |
| Displacement: | 4664 CC |
| Bore & Stroke: | 94,0 X 84,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.60 : 1 |
| Ecu Model: | Denso 896xx |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |