Waiting for indexing
Toyota LandCruiser 100 4.2 TD 204Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
204Hp
Modified
256Hp
Difference
52Hp
Torque
Original
430Nm
Modified
500Nm
Difference
70Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
Toyota LandCruiser 100 4.2 TD 204Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | LandCruiser |
| Generation: | 100 |
| Engine: | 4.2 TD 204Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 204Hp |
| Original torque: | 430Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 256Hp |
| Power difference: | 52Hp |
| Mod torque: | 500Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | 1HD-FTE |
| Displacement: | 4164 CC |
| Bore & Stroke: | 94,0 X 100,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.80 : 1 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |