Waiting for indexing
Toyota LandCruiser Prado 4.0 V6 249Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
249Hp
Modified
269Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
382Nm
Modified
410Nm
Difference
28Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
7%
Fuel Saving
5%
Toyota LandCruiser Prado 4.0 V6 249Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | LandCruiser Prado |
| Generation: | 120 |
| Engine: | 4.0 V6 250Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 249Hp |
| Original torque: | 382Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 269Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 410Nm |
| Torque difference: | 28Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 7% |
Data sheet
| Engine Code: | 1GR-FE |
| Displacement: | 3956 CC |
| Bore & Stroke: | 94,0 X 95,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Denso 896xx |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Magic Motorsport Bench / Flex - |