Waiting for indexing
Toyota LandCruiser Prado 3.0 D-4D 173Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
173Hp
Modified
215Hp
Difference
42Hp
Torque
Original
410Nm
Modified
550Nm
Difference
140Nm
Mod Power
24%
Mod Torque
34%
Fuel Saving
10%
Toyota LandCruiser Prado 3.0 D-4D 173Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | LandCruiser Prado |
| Generation: | 120 |
| Engine: | 3.0 D-4D 173Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 173Hp |
| Original torque: | 410Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 215Hp |
| Power difference: | 42Hp |
| Mod torque: | 550Nm |
| Torque difference: | 140Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 24% |
| Mod Torque: | 34% |
Data sheet
| Engine Code: | 1KD-FTV |
| Displacement: | 2982 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 103,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.90 : 1 |
| Ecu Model: | Denso 896xx |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Bitbox- Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |