Waiting for indexing
Suzuki Vitara 1.6 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
135Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
156Nm
Modified
186Nm
Difference
30Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
19%
Suzuki Vitara 1.6 120Hp
| Brand: | Suzuki |
| Model: | Vitara |
| Generation: | 2015 - 2017 |
| Engine: | 1.6 120Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 156Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 135Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 186Nm |
| Torque difference: | 30Nm |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 19% |
Data sheet
| Engine Code: | M16A |
| Displacement: | 1586 CC |
| Bore & Stroke: | 78,0 X 83,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME17.9.61 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner Bench - Magic Motorsport Bench / Flex - |