Waiting for indexing
Suzuki SX4 S-Cross 1.6 DDiS - 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
145Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
380Nm
Difference
60Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Suzuki SX4 S-Cross 1.6 DDiS - 120Hp
| Brand: | Suzuki |
| Model: | SX4 S-Cross |
| Generation: | 2013 -> |
| Engine: | 1.6 DDiS - 120Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 380Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | D16AA |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C49 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner Bench - |