Waiting for indexing
Suzuki SX4 1.6 DDiS 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
115Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
215Nm
Modified
260Nm
Difference
45Nm
Mod Power
27%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Suzuki SX4 1.6 DDiS 90Hp
| Brand: | Suzuki |
| Model: | SX4 |
| Generation: | All |
| Engine: | 1.6 DDiS 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 215Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 115Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 260Nm |
| Torque difference: | 45Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 27% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | D16AA |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C34 / Bosch EDC16C39 |
| Tools: | Alientech KTAG - CMD OBD - Galetto- |
| Protocols: | Obd, Bootmode |