Waiting for indexing
Skoda Octavia 1.8 TSI 180Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
180Hp
Modified
240Hp
Difference
60Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
370Nm
Difference
120Nm
Mod Power
33%
Mod Torque
48%
Skoda Octavia 1.8 TSI 180Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Octavia |
| Generation: | 2013 - 2016 |
| Engine: | 1.8 TSI 180Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 180Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 240Hp |
| Power difference: | 60Hp |
| Mod torque: | 370Nm |
| Torque difference: | 120Nm |
| Mod Power: | 33% |
| Mod Torque: | 48% |
Data sheet
| Engine Code: | CJSA |
| Displacement: | 1798 CC |
| Bore & Stroke: | 82,5 X 84,1 mm |
| Compression Ratio: | 9.60 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental Simos 12.1 / Siemens/Continental Simos 18 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech Powergate - Autotuner OBD - CMD OBD - FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |