Waiting for indexing
Skoda Octavia 1.9 TDI 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
145Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
310Nm
Modified
365Nm
Difference
55Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
17%
Fuel Saving
10%
Skoda Octavia 1.9 TDI 115Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Octavia |
| Generation: | 1997 - 2004 |
| Engine: | 1.9 TDI 115Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 310Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 365Nm |
| Torque difference: | 55Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Displacement: | 1896 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 19.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15VM+ |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd |