Waiting for indexing
Seat Cordoba 1.4i 16v 75Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
75Hp
Modified
85Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
126Nm
Modified
140Nm
Difference
14Nm
Mod Power
13%
Mod Torque
11%
Seat Cordoba 1.4i 16v 75Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Cordoba |
| Generation: | 6L - 2003 - 2009 |
| Engine: | 1.4i 16v 75Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 75Hp |
| Original torque: | 126Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 85Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 140Nm |
| Torque difference: | 14Nm |
| Mod Power: | 13% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | BBY |
| Displacement: | 1390 CC |
| Bore & Stroke: | 76,5 X 75,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli IAW4MV |
| Tools: | Dimsport Genius- |