Waiting for indexing
Seat Arosa 1.7 SDI 60Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
60Hp
Modified
70Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
115Nm
Modified
135Nm
Difference
20Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
17%
Fuel Saving
10%
Seat Arosa 1.7 SDI 60Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Arosa |
| Generation: | 1997 - 2001 |
| Engine: | 1.7 SDI 60Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 60Hp |
| Original torque: | 115Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 70Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 135Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | AKU |
| Displacement: | 1716 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 86,4 mm |
| Compression Ratio: | 19.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15VM |