Waiting for indexing
Seat Arosa 1.4i 8v 60Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
60Hp
Modified
67Hp
Difference
7Hp
Torque
Original
116Nm
Modified
126Nm
Difference
10Nm
Mod Power
11%
Mod Torque
8%
Seat Arosa 1.4i 8v 60Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Arosa |
| Generation: | 1997 - 2001 |
| Engine: | 1.4i 8v 60Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 60Hp |
| Original torque: | 116Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 67Hp |
| Power difference: | 7Hp |
| Mod torque: | 126Nm |
| Torque difference: | 10Nm |
| Mod Power: | 11% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | ANV |
| Displacement: | 1390 CC |
| Bore & Stroke: | 76,5 X 75,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.5.10 |