Waiting for indexing
Seat Arosa 1.4i 16v 100Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
110Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
126Nm
Modified
141Nm
Difference
15Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
11%
Seat Arosa 1.4i 16v 100Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Arosa |
| Generation: | 1997 - 2001 |
| Engine: | 1.4i 16v 100Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 126Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 110Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 141Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | AFK |
| Displacement: | 1390 CC |
| Bore & Stroke: | 76,5 X 75,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli 4AV |