Waiting for indexing
Renault Scenic 1.6i 16v 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
120Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
152Nm
Modified
165Nm
Difference
13Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
8%
Renault Scenic 1.6i 16v 110Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Scenic |
| Generation: | II - 2006 - 2009 |
| Engine: | 1.6i 16v 110Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 152Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 120Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 165Nm |
| Torque difference: | 13Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | K4M |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Sagem 3000 |