Waiting for indexing
Renault Scenic 2.0 Turbo 165Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
165Hp
Modified
200Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
270Nm
Modified
320Nm
Difference
50Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Renault Scenic 2.0 Turbo 165Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Scenic |
| Generation: | II - 2003 - 2006 |
| Engine: | 2.0 Turbo 165Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 165Hp |
| Original torque: | 270Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 200Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | F4R 37 |
| Displacement: | 1998 CC |
| Bore & Stroke: | 82,7 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Sagem 3000 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - |