Waiting for indexing
Renault Scenic 1.9 DCi 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
155Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
270Nm
Modified
340Nm
Difference
70Nm
Mod Power
29%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Renault Scenic 1.9 DCi 120Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Scenic |
| Generation: | II - 2003 - 2006 |
| Engine: | 1.9 DCi 120Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 270Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 155Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 340Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 29% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | F9Q |
| Displacement: | 1870 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C3 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bootmode - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |
| Protocols: | Obd |