Waiting for indexing
Renault Scenic 1.6i 16v 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
125Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
152Nm
Modified
168Nm
Difference
16Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
10%
Renault Scenic 1.6i 16v 115Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Scenic |
| Generation: | II - 2003 - 2006 |
| Engine: | 1.6i 16v 115Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 152Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 125Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 168Nm |
| Torque difference: | 16Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | K4M |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Tools: | Alientech KTAG - FGtech- |