Waiting for indexing
Renault Clio 1.4 16v 98Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
98Hp
Modified
107Hp
Difference
9Hp
Torque
Original
127Nm
Modified
145Nm
Difference
18Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
14%
Fuel Saving
10%
Renault Clio 1.4 16v 98Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Clio |
| Generation: | 2 - 2001 - 2005 |
| Engine: | 1.4 16v 98Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 98Hp |
| Original torque: | 127Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 107Hp |
| Power difference: | 9Hp |
| Mod torque: | 145Nm |
| Torque difference: | 18Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | K4JC7 |
| Displacement: | 1390 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 70,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Sagem 3000 / Siemens/Continental SIRIUS 32 / Siemens/Continental SIRIUS 34 |
| Tools: | Alientech KTAG - Dimsport New Trasdata- |