Waiting for indexing
Renault Captur 1.5 DCi 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
110Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
220Nm
Modified
270Nm
Difference
50Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
22%
Fuel Saving
10%
Renault Captur 1.5 DCi 90Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Captur |
| Generation: | 2013 - 2018 |
| Engine: | 1.5 DCi 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 220Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 110Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 270Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 22% |
Data sheet
| Engine Code: | K9K 636 |
| Displacement: | 1461 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C84 / Bosch EDC17_C42 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner OBD - CMD CMD Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- |