Waiting for indexing
Renault Captur 1.2 TCE 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
140Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
190Nm
Modified
240Nm
Difference
50Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
26%
Fuel Saving
10%
Renault Captur 1.2 TCE 120Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Captur |
| Generation: | 2013 - 2018 |
| Engine: | 1.2 TCE 120Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 190Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 240Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 26% |
Data sheet
| Engine Code: | H5F |
| Displacement: | 1196 CC |
| Bore & Stroke: | 72,2 X 73,1 mm |
| Compression Ratio: | 9.80 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental EMS3150 / Siemens/Continental EMS3155 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - PCM-Flash- |