Waiting for indexing
Renault Captur 0.9 TCE 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
107Hp
Difference
17Hp
Torque
Original
135Nm
Modified
175Nm
Difference
40Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
29%
Fuel Saving
10%
Renault Captur 0.9 TCE 90Hp
| Brand: | Renault |
| Model: | Captur |
| Generation: | 2013 - 2018 |
| Engine: | 0.9 TCE 90Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 135Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 107Hp |
| Power difference: | 17Hp |
| Mod torque: | 175Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 29% |
Data sheet
| Engine Code: | H4B |
| Displacement: | 898 CC |
| Bore & Stroke: | 72,2 X 73,1 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Valeo V50 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner Bench - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |