Waiting for indexing
Peugeot Boxer 2.8 HDi 127Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
127Hp
Modified
152Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
360Nm
Difference
60Nm
Mod Power
19%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Peugeot Boxer 2.8 HDi 127Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | Boxer |
| Generation: | 3th - 2006 - 2012 |
| Engine: | 2.8 HDi 127Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 127Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 152Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 19% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | 8140.43S |
| Displacement: | 2798 CC |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C7 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Eprom programmer- |
| Protocols: | Obd |