Waiting for indexing
Peugeot 1007 1.4i 8v 75Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
75Hp
Modified
82Hp
Difference
7Hp
Torque
Original
109Nm
Modified
120Nm
Difference
11Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
10%
Peugeot 1007 1.4i 8v 75Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 1007 |
| Generation: | 2005 - 2009 |
| Engine: | 1.4i 8v 75Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 75Hp |
| Original torque: | 109Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 82Hp |
| Power difference: | 7Hp |
| Mod torque: | 120Nm |
| Torque difference: | 11Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | TU3JP |
| Displacement: | 1360 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 77,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.20 : 1 |