Waiting for indexing
Peugeot 1007 1.4i 16v 88Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
88Hp
Modified
98Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
133Nm
Modified
145Nm
Difference
12Nm
Mod Power
11%
Mod Torque
9%
Peugeot 1007 1.4i 16v 88Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 1007 |
| Generation: | 2005 - 2009 |
| Engine: | 1.4i 16v 88Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 88Hp |
| Original torque: | 133Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 98Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 145Nm |
| Torque difference: | 12Nm |
| Mod Power: | 11% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | ET3J4 |
| Displacement: | 1360 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 77,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.20 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli IAW 6LP |