Waiting for indexing
Peugeot 1007 1.4 HDi 8V 68Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
68Hp
Modified
95Hp
Difference
27Hp
Torque
Original
150Nm
Modified
208Nm
Difference
58Nm
Mod Power
39%
Mod Torque
38%
Fuel Saving
10%
Peugeot 1007 1.4 HDi 8V 68Hp
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 1007 |
| Generation: | 2005 - 2009 |
| Engine: | 1.4 HDi 8V 68Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 68Hp |
| Original torque: | 150Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 95Hp |
| Power difference: | 27Hp |
| Mod torque: | 208Nm |
| Torque difference: | 58Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 39% |
| Mod Torque: | 38% |
Data sheet
| Engine Code: | DV4 TD |
| Displacement: | 1398 CC |
| Bore & Stroke: | 73,7 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.90 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID804 |
| Tools: | Alientech KTAG - CMD OBD - |