Waiting for indexing
Mercedes-Benz GLC 250/260 - 211Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
211Hp
Modified
230Hp
Difference
19Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
420Nm
Difference
70Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz GLC 250/260 - 211Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | GLC |
| Generation: | 2019 -> |
| Engine: | 250/260 - 211Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 211Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 230Hp |
| Power difference: | 19Hp |
| Mod torque: | 420Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | M274.920 |
| Displacement: | 1991 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.7.2 |
| Tools: | Magic Motorsport Bench / Flex - |
| Protocols: | Obd |